ברוכים הבאים לפורום לקידום צלילה חופשית בישראל 

לידיעתך, כאורח הנך מוגבל/ת לצפייה בלבד בפורומים השונים.
בכדי לצפות ולהשתתף בדיונים בפורומים עליך להרשם בפורום, תהליך ההרשמה אורך דקות ספורות בלבד והינו ללא תשלום.

שם משתמש:    סיסמה:      חבר אותי אוטומטית בכל ביקור         שכחתי את סיסמתי  לחץ כאן להרשמה

פרסם נושא חדש   הגב לנושא

אינדקס הפורומים של APNEA -> חדשות צלילה חופשית

מחבר הודעה

מגיש החדשות
שרת חדשות

הודעהפורסם: רביעי, 08 אוק', 2008 8:18    נושא ההודעה: חדשות ד"ר אבלסון חולק יומן מחקר וצלילה בפיליפינים הגב עם ציטוט

פאלאוואן - הפיליפינים, גן עדן תת-מימי! שוניות האלמוגים והמנגרובים... ד"ר אבלסון תוהה עד מתי

Palawan - אחד מהאיים המרכזיים של הפיליפינים, הינו אי מאורך עטור מפרצים ומעוטר ביותר מ-1700 איים קטנים וזעירים - כאשר מרבית מימיי החופים של האי המרכזי ואיי הלויין מעוטרים בשוניות אלמוגים ומנגרובים – חגיגת עושר שמתחילה ביערות הגשם שמרפדים את מרבית האיים במעטפת ירוקה ועשירה וממשיכה לתוך המים.

לא בכדי מכנים את פלאוואן 'גן עדן עלי אדמה'. אז אני אתחיל בשוניות ואסיים/אגמור במנגרובים Smile. הג'ונגלים ימתינו (בתקווה שלא יכרתו אותם עד שאגיע אליהם. לא נורא, בעצם, אפשר לכרות אותם, התמונות כבר נלקחו Smile.

צילום לווין ששונית האלמוגים הגדולה בעולם נראית בו באופן ברור כפס שמלווה את החוף הצפון מזרחי של אוסטרליה – המבנה הביולוגי הגדול על פני כדור הארץ! מבנה שנבנה במשך אלפי שנה – יותר ממשך הבנייה של הדוומו של מילאנו, אפילו Wink.

שוניות אלמוגים – מין מערכת שמרביתנו העוסקים ומתעסקים עם סביבה זו, והתרגלנו אליהן, ויתירה מזאת, השוכנים בסביבתן, עבורם השוניות הן הדבר המובן מאליו ביותר – השונית כאן כדי שנמצוץ אותה עד ללשד! אבל אין לה לשד Rolling Eyes.

הצלילות האחרונות שלי בפלאוואן חיברו אותי עוד יותר אל השונית – יש אלוהים!!! אני חייב לרוץ להודיע לאחי שיש אלוהים – לא יכול להיות שיש גורם אחר שמסוגל לייצר יצירת פאר כה מורכבת, כה מתואמת, כה יפה Cool

ואם אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שיש אלוהים (בדומה לרוב המכריע של הפיליפינים שהם עם מאד דתי – סוגדים לאלוהים, ישו וכסף – גם אלה שאין להם, ובעיקר אלה שיש להם. אז בחזרה לאלוהים – אם הוא קיים, אז אין סיבה לדאגה – אפשר להשתולל, אלוהים ישמור לנו עליהן Rolling Eyes.

כשמתקרבים "קצת יותר" אפשר להבחין בבנאים (לא יובל, מאיר וגברי Smile) - אלו, בעיקר, אך לא רק, אלמוגי האבן, שהם בעלי - חיים אשר נצמדים לסלעים או מצעים קשים אחרים ותוך כדי תהליך גדילתם מייצרים שלד עשוי גיר במגוון צורות, וביחד (ובעזרתם של אצות גירניות, צדפות, ספוגים ועוד ערב רב של יצורים) יוצרים מבני ענק שמהווים משכן לרבבות (וסביר להניח, מיליוני מינים של צמחים ובעלי חיים המציגים טווח צורות וצבעים שאף אמן פורה אינו יכול להתחרות בו. וואו, איזה שיר הלל, אהה? נהייתי פייטן, או סתם מאוהב

אז הנה חלק קטן ממגוון הצורות, הצבעים והמינים. סליחה, לא קטן, זעיר. שולי.

ואלמוג צבעוני (ומיוחד)

ותולעים צבעוניות (שיש מהן בכל טווח הצבעים!!! – משהו!) ששמם באנגלית הוא 'תולעי עץ חג- המולד' – מתיישבות על אלמוגים ומסננות חלקיקים כל חייהן – איזה כיף זה לקרוא וללמוד... Wink

איזה שילוב צבעים כחולים הצדפה הזו מייצרת, אהה? מהמם, לא? הדגם מזכיר משהו את הסמל הגלי של מזל דלי... Smile

ערימה של איצטלנים, שהם מסנני חלקיקים השואבים מים לתוך מסננת שבגופם (בדומה לספוגים) ולידם חלזונות שאבות אבותיהם שכחו כיצד זוחלים והם נצמדים לסלע וניזונים מחלקיקי מזון שנאספים על ידי קורי ריר שהם מייצרים

ולספוג הזה יש צורת 'לב' – ממש נוגע ללב

שושנת ים עטופה באצה אדומית צבעונית

חבצלות ים - יצורים מסנני חלקיקים, קרובי משפחה של קיפודי וכוכבי הים

חבצלות ים על "ספוג חבית"

האלמוגים משמשים כמקור מזון לחלק מהדגים

הדג הענק הזה הצליח לחמוק מהדייגים החמדנים במשך שנים רבות, אז במהלך המצגת שהראיתי לחבר'ה המקומיים, "הברחתי" את תמונתו, כדי שלא ינחת בצלחות של סינים לאחר מסע ארוך בתוך קרח... Smile

השוניות יוצרות איים קטנים (שיש סיכוי סביר שחלקם ייעלמו במהלך העשורים הקרובים) על ידי יצירת מחסום לגלים אשר משאירים חול בתוך מתחם השוניות שגדלו סביב הרים שוקעים (כן, ברור לי שיותר לא ברור מברור במשפט הארוך הזה – אך זה משרה מחשבות).

וחוץ מזה... הן מספקות גם מזון ופרנסה במגוון אפיקים להמוני אדם ולאחרונה גם מקור תרופות - גילוי קצה הקרחון... Smile

אלו הם יערות המנגרובים הרבים והגדולים שבפלאוואן. מאד חשובים אקולוגית וכלכלית. המנגרובים הם עצים שהחלו את "תהליך החזרה לים" – שהרי בים התחילו החיים (כך אומרים המדענים המלומדים). ההתאמות של עצים אלו לסביבה הן מדהימות, אך אם ארחיב את הדיבור עליהן, לא יראו את העצים מרוב מילים... Wink

וזוהי ה-BANKA - סירה פשוטה וגאונית שבעזרתה הגענו לשוניות ואיתה בילינו רגעים ארוכים ויפים. 'האדם הזקוף' הפוסע מעם הבאנקה, הוא פטריק, המארח שלי. ומאחוריו אבא של רוברט – איש עם סיפר אישי מעניין (להזדמנות אחרת Smile)

מנגרובים מעל ומתחת למים

שרשי המנגרובים ועלים נושרים על פני המים....

ואלו יצורים יבשתיים שמפריעים את מנוחתם של הימיים. (רוברט עם החוצן המוזר). הפיליפינוס מכנים את הזרים 'CANO', שזה למעשה קיצור/חלק סופי של המילה 'אמריקנו' – זהו ביטוי גנאי שאני לעיתים עושה בו שימוש, אך על עצמי בלבד Smile

ו"חוצן ללא מצנפת" - חמור סבר, אך מאושר Smile

נשיקות רטובות מפלאוואן
--AV

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

פורסם: רביעי, 08 אוק', 2008 8:18    נושא ההודעה: קישורים מומלצים

חזרה למעלה

no412
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שני, 13 אוק', 2008 0:37    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

מדהים!!
מי צילם את התמונות האלו?

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

הצג הודעות בנושא זה מלפני:   

התחבר
שם משתמש:    סיסמה:      חבר אותי אוטומטית בכל ביקור         שכחתי את סיסמתי  לחץ כאן להרשמה

קפוץ אל:  
אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע בסקרים בפורום זה
אתה יכול לצרף קבצים להודעותיך בפורום זה
אתה יכול להוריד קבצים בפורום זה

APNEA
[email protected]
קורס צלילה חופשית
ציוד צלילה חופשית

אימון צלילה חופשית  |  ציוד צלילה חופשית  |  צלילה באילת  |  Freediving Fins  |  Monofins  |  Carbon Fins  |  Freediving Course

דיג בצלילה חופשית  |  סנפירים  |  חליפת צלילה  |  מחשב צלילה  |  משחקי צלילה

מבקרים בדף זה: | מפת האתר | אינדקס מילים

COPYRIGHT © 2006 - APNEA

השימוש באתר זה מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש באתר