ברוכים הבאים לפורום לקידום צלילה חופשית בישראל 

לידיעתך, כאורח הנך מוגבל/ת לצפייה בלבד בפורומים השונים.
בכדי לצפות ולהשתתף בדיונים בפורומים עליך להרשם בפורום, תהליך ההרשמה אורך דקות ספורות בלבד והינו ללא תשלום.

שם משתמש:    סיסמה:      חבר אותי אוטומטית בכל ביקור         שכחתי את סיסמתי  לחץ כאן להרשמה

פרסם נושא חדש   הגב לנושא

אינדקס הפורומים של APNEA -> מאמרים ומדריכים

מחבר הודעה

דן זלגלר
מדריך AIDA בכיר
מאמן מדריכים APNEA

דירוג איכות להודעה זו 10.00 (מתוך 10) ע"י 1 מדרגים.

הודעהפורסם: רביעי, 21 פבר', 2007 8:44    נושא ההודעה: מאמר מאמר - תרופות וצלילה חופשית הגב עם ציטוט

שלום חברים.

קודם כל,
נושא השימוש בתרופות במהלך צלילה חופשית מוקף בהמון עצות סותרות ומידע מוטעה\מטעה. לצערינו, מספר רב של רופאים ורופאים מומחים יודעים רק מעט או אינם יודעים כלל על הקשר בין שימוש בתרופות וצלילת מכשירים ואפילו פחות על הקשר בין שימוש בתרופות וצלילה חופשית.

אני עצמי אינני מומחה בנושא או רופא צלילה, המידע שאני מציג כאן מגיע מניסיון וממאמרים בנושא ואין להתיחס אליו כאל שום סוג של עצה רפואית או הדרכה!

נושא זה אינו חלק מההכשרה הסטנדרטית של אנשי רפואה, תמיד פנו לרופא צלילה מוסמך בנושאים אלו, ובקשו חוות דעת שניה אם אינכם בטוחים!

מידע כללי
באופן כללי, לא מומלץ להשתמש בשום תרופה במהלך צלילה חופשית. השימוש בתרופות אינו מומלץ ו\או אסור על ידי כל הגורמים הרפואים הקשורים לצלילת מכשירים. אפילו תרופות נפוצות שאינן דורשות מרשם יכולות להיות מסוכנות במהלך צלילת מכשירים וצלילה חופשית. קיים "תחום אפור" של חומרים אשר ניתן להשתמש בהם, אם כי פעולה זו תמיד תקדם סיכון.

מחקרים רבים מתבצעים על השפעותיה של כל תרופה ותופעות הלוואי שלה אצל בני אדם לפני שהיא מותרת לשיווק, אך מעט מאד מחקר ולפעמים שום מחקר אינו מתבצע על השפעותיהן של התרופות מתחת למים או בתנאים של צלילה חופשית.

יש לזכור גם כי תנאים של צלילה חופשית שונים מהתנאים של צלילת מכשירים ולכן גם תרופות אשר ייתכן כי אושרו לשימוש על ידי צוללי סקובה יכולות להוות סיכון לצוללים חופשיים. כלומר, שימוש בתרופות במהלך צלילה חופשית מציב אתכם תמיד במצב של שפני ניסוי !

כמעט-תאונות, תאונות, פציעה ואפילו מוות נגרמו כבר בעבר כתוצאה משימוש בתרופות בין אם באופן ישיר ובין אם בעקיפין במהלך צלילה חופשית.

כשהנך משתמש בתרופה מכל סוג שהוא וברצונך לבצע צלילה חופשית, עליך לשאול את עצמך את השאלות הבאות:

- האם אני באמת רוצה לעשות צלילה חופשית עכשיו ?

- האם אני כשיר לצלילה חופשית במצבי הרפואי אשר מצריך את התרופות בהן אני משתמש ?

- האם הייתי מסוגל לבצע צלילה חופשית לולא נטלתי את התרופה ?

- האם שווה לקחת את הסיכון הכרוך בנטילת תרופה במהלך צלילה חופשית ?

- האם ידוע לי בוודאות שאין לי שום רגישות מכל סוג שהוא לתרופה בה אני משתמש ?

- האם יש לתרופה השפעה על היכולת לנהוג או להפעיל ציוד כבד ?

- האם אין לתרופה שום אפקטים מרדימים או משככי כאב ?

- האם יש לתרופה השפעה חיובית או שלילית על יכולת עצירת הנשימה שלי ?
- האם יש לתרופה השפעה כלשהי על לחץ הדם או על נזילותו(עשייתו צמיגי) ?

- האם אין לתרופה השפעה משתנת או השפעה אחרת הקשורה איכשהו למאזן הנוזלים בגוף ?

אם אינך בטוח בתשובה לאחת מן השאלות או שאחת התשובות חיובית - אל תצללו !

בכדי לבצע צלילה חופשית באופן בטוח, על הגוף להיות בריא ועליך להיות מסוגל לחוש בכל תהליך המתרחש בגופך באופן שבו אתה תמיד מרגיש. מכיוון שהנך נושא את אספקת החמצן שלך בתוך גופך, שינויים בחילוף החומרים בגוף, ביכולת לחוש בתהליכים בגוף וביכולת לחוש ברמות נמוכות של חמצן הינם בלתי רצויים. בנוסף חישבו האם במצב שמביא אותכם לנטילת תרופות אתם מספיק בריאים בכדי לבצע צלילה חופשית, והאם אתם מהווים בן זוג טוב.

צלילה חופשית הינו ספורט היוצר דחק בגוף בו אמצעים לבריחה מצלילה עמוקה מידי, או ארוכה מידי אינם קיימים, לכן אל תדחקו בגוף שלכם כשזה אינו מסוגל להתמודד עם הדחק במלואו.

תרופות שאינן "בטוחות" כוללות:

- משככי כאבים ובפרט כאלה המכילים חומרי הרגעה ומרדימים, או משככי כאבים נרקוטיים.

- רוב התרופות האנטי אלרגניות ורוב התרופות לטיפול בגודש (טבליות)

- רוב התרופות העוזרות נגד בחילה

תרופות אלו מעצימות את השפעותיהם השליליות של הרעלת חנקן, מאיטות את הרפלקסים, מערפלות את חוש השיפוט. משככי כאבים עלולים לגרום לצולל החופשי לא להגיב לכאב הנוצר כתוצאה מלחץ ולאלחש חושים אשר החרכיים בצלילה חופשית

תרופות פסיכיאטריות כגון:

- תרופות נוגדות דיכאון

- סמי הרגעה

- משפרי ומייצבי מצב רוח

בצריכת תרופות פסיכיאטריות, אלו לא תופאות הלוואי מתחת למים שחשובות, אלא הסיבה בגללה התרופות נלקחות מלכתחילה. אנשים אשר נוטים לשינויים במצבי רוח, התקפי חרדה או עודף בטחון עשויים לסכן את עצמם ואתי בני זוגם ולכן אינם כשירים לצלילה.

תרופות המגבילות את התגובות הנורמליות לפעילות גופנית או בעלות השפעה על חילוף החומרים בגוף:

- Beta-Blockers

- גלולות דיאטה (שמשפיעות על חילוף החומרים על מנת לגרום להרזיה)

- תחליפי ותוספי תזונה המשנים בצורה משמעותית את היחס בין צריכת הנוזלים\שומן\חלבונים הרגילה של הנוטל אותם.

הגבלת התגובה הנורמלית לפעילות גופנית או חילוף חומרים מואט מונעים הגעה לביצועים מקסימאליים במצבי חירום. חילוף חומרים מואץ או שינוי משמעותי בתזונה משפיעים על יכולת החישה של עומק וזמן צלילה נכונים. תרופות הגורמות לשינוי בקצב הלב או בחילוף החומרים עשויות לגרום להפרעות בקצב הלב במהלך ולאחר צלילה חופשית.

תרופות המשפיעות על לחץ הדם, נזילות/צמיגות הדם, איזון הנוזלים בגוף:

- חומרים המשנים את לחץ הדם

- חומרים המשפיעים על צמיגות הדם וחומרים המכילים acetylsalicylacid (אספירין)

- גלולות משתנות וחומרים בעלי השפעה משתנת

- תרופות המכילות אלכוהול או קפאין

- קפה או שוקולד לפני הצלילה

צלילה חופשית לכשעצמה מפעילה לחץ רב על הלב וכלי הדם - רק חישבו על השפעותיו של רפלקס הצלילה, בראדיקארדיה, היצרות כלי דם פריפריאליים, התרחבות כלי הדם (לדוגמא במוח), העתקת דם, שינויים בלחץ הדם, שינויים ברמת החומציות של הדם; בכל צלילה וצלילה, אפילו בצלילות הרדודות.

דם צמיגי יוצר עומס על המערכת ומגביר את הסיכון להיווצרות קרישי דם, דילל דם מגביר את הסיכון לדימומים ועילפון, מחסור בנוזלים משפיע על היכולת לבצע צלילה חופשית וגורם לדם להיות צמיגי, באופן כללי, צלילה חופשית אינה מומלצת לאנשים שצורכים תרופות אילו.

כמו כן, יש להמנע משימוש בתרופות הנחשבות ל"בטוחות" לצלילת מכשירים כגון:

- אנטיביוטיקה

- תרסיסי אף - מכילים חומרים כגון: Tramazoline, Xylometazoline, Oxymetazoline וטבליות כגון Sudafed, Sinufed. תרסיסי אף מכילים בדרך כלל חומרים הפוגעים בשיכבה הרירית המגינה על הסינוסים והאוזניים !
בצלילת מכשירים מומלץ לא להעמיק מעבר ל 30 מטרים בזמן השימוש בסינופד מכיוון שהוא עלול להגביר את השפעותיו של שכרון המעמקים - יש להתייחס אליו כמסוכן לצלילה חופשית.
בקיצור, אם הנכם זקוקים לתרופות המקלות על גודש בכדי לבצע צלילה חופשית: בטלו את הצלילה.

דן

בית הספר לצלילה חופשית ומרכז אימונים

נערך לאחרונה על-ידי דן זלגלר בתאריך שני, 20 דצמ', 2010 15:39, סך-הכל נערך 4 פעמים

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל בקר באתר המפרסם פרופיל פייסבוק

פורסם: רביעי, 21 פבר', 2007 8:44    נושא ההודעה: קישורים מומלצים

חזרה למעלה

דורון
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שבת, 24 פבר', 2007 18:14    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

היי דן
בשביל רבים מאיתנו הסינופד(קלארינז) הוא מסט לצלילה
כל עוד לא לוקחים אותו באופן קבוע(יותר מכדור לשבוע לאורך זמן זה בעייתי לפי הרופא)
הוא מציל ימי צלילה רבים
מה שכן הוא מעלה קצת את הדופק ומוריג את זמן התחתית

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

Apnea Boy
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שבת, 24 פבר', 2007 18:23    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

שמע גם לי סינופד הציל ברבה ימים צלילה.
אבל זה דופק את המערכות של הגוף מה שגן הוא יכול לעשות נזק לסינוסם ולסתום אותם עוד יותר בחלק מהמקרים...

אם יש לך באמת בעיה אז פתרון טוב זה דיקור סיני..

לי אישית רוב הזמן הייתה בעיה פסיכולוגית והסינופד שימש לי יותר כ פלסיבו(פלצבו).

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

דן זלגלר
מדריך AIDA בכיר
מאמן מדריכים APNEA

הודעהפורסם: שבת, 24 פבר', 2007 18:44    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

דורון כתב:
היי דן
בשביל רבים מאיתנו הסינופד(קלארינז) הוא מסט לצלילה
כל עוד לא לוקחים אותו באופן קבוע(יותר מכדור לשבוע לאורך זמן זה בעייתי לפי הרופא)
הוא מציל ימי צלילה רבים
מה שכן הוא מעלה קצת את הדופק ומוריג את זמן התחתית

הבעיה היא שהשימוש בסינופד לאורך זמן (גם אם מדובר בכדור אחד בשבוע בקביעות) עשוי להזיק למערכת הסינוסים והאזניים, אל תשכח שהגודש בעצם שם כדי להגן עליהם. כמו כן, במידה וקיים גודש, ברוב המקרים לאחר שהשפעתו של הסינופד פגה, הוא חוזר ומתגבר. לדעתי, זה פשוט לא שווה את זה.

דן.

חזרה למעלה

עודד בר
תומך בקהילה

תומך בקהילה

הודעהפורסם: שבת, 24 פבר', 2007 19:34    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

דן,מה לגבי שטיפת סינוסים?

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל

דן זלגלר
מדריך AIDA בכיר
מאמן מדריכים APNEA

הודעהפורסם: שבת, 24 פבר', 2007 20:21    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

עודד בר כתב:
דן,מה לגבי שטיפת סינוסים?

אתה מתכוון אצל רופא ? אני מניח שזה יכול ליצור הקלה זמנית אם הבעיה הינה בעיה מתמשכת.

אני נהגתי לבצע שטיפה בבית כל בוקר (עוזר מאד כטיפול מונע), אתה יכול לנסות, כל מה שצריך זה כלי קטן בצורת משפך (כמו זה שמשתמשים בו להשקיית עציצים, רק קטן יותר, אפשר למצוא כאלה בחנות של הכול ב$ בת"א, קומקום צעצוע של ילדים יעשה את העבודה) ואמונה. Wink

איך עושים ?
- מחממים מים בקומקום (לא צריך להגיע לרתיחה) ומוזגים לכוס, הטמפרטורה של המים צריכה להיות קרובה לטמפרטורת הגוף (פושר ונעים).

- לוקחים כפית מלח ומערבבים עם המים בכוס עד שכל המלח נעלם.

- מעבירים לכלי המשפך.

(עכשיו מגיע החלק של האמונה)

- מעל כיור, מטים את הראש הצידה (אפשר גם מעט קדימה, אבל לא אחורה אחרת המים יגיעו לאזניים) ומוזגים את המים לתוך הנחיר המורם.

- בין אם אתם נושמים בזמן שאתם עושים את זה ובין אם לא, על הפה להיות פתוח.

- המים יזרמו החוצה מהנחיר השני, במידה ויש גודש זה יכול לקחת כמה שניות עד שהמים יתחילו לזרום החוצה.

- חוזרים על התהליך עם הנחיר השני.

אם אתם מרגישים ששורף לכם האף מהתהליך - שמתם יותר מידי מלח, שימו פחות בפעם הבאה.

שוב אני מדגיש, זהו טיפול מונע, לא טיפול בגודש קיים, אבל זה בהחלט עובד.
השטיפה מיועדת לניקוי דרכי האף מאבק וכימיכלים המצטברים שם במהלך היום וכדי להסיר גודש עודף מהסינוסים - בשימוש מתמיד, הטיפול עוזר מאד לסתימות ובעיות פמפום.

יש עוד טיפול, קצת פחות נעים, אבל מעולה כדי ללמוד לשלוט ברפלקס ההקאה (עזר לי לפמפם בלי ידיים) - מכניסים חוט כותנה או סיליקון או גומי (בכל אופן חוט שמיועד למטרה הזו) לתוך האף ומעבירים אותו עד לגרון, משם מושכים אותו בעזרת היד החוצה מהפה ו"מקרצפים" איתו בעדינות את המעברים.

בהצלחה !

דן.

נערך לאחרונה על-ידי דן זלגלר בתאריך שבת, 09 יונ', 2007 6:40, סך-הכל נערך פעם אחת

חזרה למעלה

עודד בר
תומך בקהילה

תומך בקהילה

הודעהפורסם: שבת, 24 פבר', 2007 20:33    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

דן אתה תותח על אין מה לומר,
פשוט ענק,
הטיפול השני עובר דרך הסינוסים?

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל

דן זלגלר
מדריך AIDA בכיר
מאמן מדריכים APNEA

הודעהפורסם: שבת, 24 פבר', 2007 20:35    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

עודד בר כתב:
דן אתה תותח על אין מה לומר,
פשוט ענק,
הטיפול השני עובר דרך הסינוסים?

לא, הוא משמש לניקוי המעברים בהם החוט עובר ולגירוי מקומי, מה שיכול להיות בעל השפעה על הסינוסים.

למרות זאת, הייתי ממליץ על הראשון כטיפול מונע, השני מהווה פשוט תרגיל טוב לדיכוי רפלקס ההקאה.
Wink

דן.

חזרה למעלה

עודד בר
תומך בקהילה

תומך בקהילה

הודעהפורסם: שבת, 24 פבר', 2007 20:53    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

כרגע עשיתי שטיפה עם מזרק של ילדים שהקצה שלו בערך בגודל של הנחיר ,הלך מציון,
שמתי מיד בתיק צלילה את המזרק,
האם לפני צלילה אפשר לעשות את זה גם עם מי ים?
זה יכול להיות תחליף לסינופד?
אולי בים יש שיטה ללא מזרק או משפך?

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל

דן זלגלר
מדריך AIDA בכיר
מאמן מדריכים APNEA

הודעהפורסם: שבת, 24 פבר', 2007 21:06    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

עודד בר כתב:
כרגע עשיתי שטיפה עם מזרק של ילדים שהקצה שלו בערך בגודל של הנחיר ,הלך מציון,
שמתי מיד בתיק צלילה את המזרק,
האם לפני צלילה אפשר לעשות את זה גם עם מי ים?
זה יכול להיות תחליף לסינופד?
אולי בים יש שיטה ללא מזרק או משפך?

אפשר לעשות את זה לפני צלילה, אבל כדאי להפוך את זה להרגל יחד עם צחצוח השיניים בבוקר ו/או בערב.

תאמין לי, אתה לא רוצה להכניס את המים של הים התיכון לאף, גם המון זיהום, וגם רמת מליחות גבוהה (כואב !)

מה שכן, כשנסתמים לי הסינוסים ואני במים, וממש לא בא לי לצאת, אני נשכב על הגב, מוריד את המסיכה ונותן למים להציף את דרכי הנשימה (אני נותן להם להיכנס דרך האף) - אני יורק אותם החוצה מהפה וזה בדרך כלל פותח כל סתימה, אבל שוב, לא הייתי מעיז בים התיכון.

דן.

חזרה למעלה

הצג הודעות בנושא זה מלפני:   

פרסם נושא חדש  הגב לנושא
אינדקס הפורומים של APNEA -> מאמרים ומדריכים עמוד 1 מתוך 3 

עבור לעמוד 1, 2, 3  הבא 

התחבר
שם משתמש:    סיסמה:      חבר אותי אוטומטית בכל ביקור         שכחתי את סיסמתי  לחץ כאן להרשמה

קפוץ אל:  
אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע בסקרים בפורום זה
אתה יכול לצרף קבצים להודעותיך בפורום זה
אתה יכול להוריד קבצים בפורום זה

APNEA
[email protected]
קורס צלילה חופשית
ציוד צלילה חופשית

אימון צלילה חופשית  |  ציוד צלילה חופשית  |  צלילה באילת  |  Freediving Fins  |  Monofins  |  Carbon Fins  |  Freediving Course

דיג בצלילה חופשית  |  סנפירים  |  חליפת צלילה  |  מחשב צלילה  |  משחקי צלילה

מבקרים בדף זה: | מפת האתר | אינדקס מילים

COPYRIGHT © 2006 - APNEA

השימוש באתר זה מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש באתר