ברוכים הבאים לפורום לקידום צלילה חופשית בישראל 

לידיעתך, כאורח הנך מוגבל/ת לצפייה בלבד בפורומים השונים.
בכדי לצפות ולהשתתף בדיונים בפורומים עליך להרשם בפורום, תהליך ההרשמה אורך דקות ספורות בלבד והינו ללא תשלום.

שם משתמש:    סיסמה:      חבר אותי אוטומטית בכל ביקור         שכחתי את סיסמתי  לחץ כאן להרשמה

פרסם נושא חדש   הגב לנושא

אינדקס הפורומים של APNEA -> מאמרים ומדריכים

מחבר הודעה

יואב כרמון
חבר בקהילה

דירוג איכות להודעה זו 6.00 (מתוך 10) ע"י 2 מדרגים.

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שבת, 21 מרץ, 2009 17:18    נושא ההודעה: מאמר מאמר - נשימה יוגית מלאה הגב עם ציטוט

עליי לציין שאיני מדריך יוגה ולא עברתי קורס בנושא וכל הידע שלי מבוסס מקריאת ספרים, התנסות והנחיה ממדריך יוגה.

נשימה יוגית מלאה - נשימה שמשלבת שלוש צורות של נשימה: סרפעתית(בטן), בין-צלעית(ריאות) ועילית(בעזרת שריר עצם הבריח).

יתרונות:
נשימה זו עוזרת לספק לגוף כמות חמצן ברמה כזו שתעורר אותנו. (מומלץ במיוחד לעייפים בינינו). כמו-כן תעזור להורדת מתח נפשי ופיזי ותחלופה מלאה של האוויר בריאות.
בהקשר לצלילה חופשית, נשימה זו עוזרת לנו להגיע למקסימום כמות האוויר בריאות.

סרעפתית - נשימה בעזרת הסרעפת, מה שאנו מבצעים לפני תחילת צלילה.
בין-צלעית - נשימה רגילה שאנו מבצעים בעזרת שרירי הצלעות (ריאות).
עילית - נשימה בעזרת שרירי עצם הבריח. נשימה זו דומה לאופן בו אנו שואפים אוויר בזמן פיהוק.

נשימה זו מורכבת משלושה שלבים של שאיפה/נשיפה לפי הסדר הבא:

בשאיפה:
סרעפתית -> בין-צלעית -> עילית

בנשיפה:
עילית -> בין-צלעית -> סרעפתית

חשוב לדעת לפני התחלת הביצוע:
טכניקת נשימה זו אולי נראית יחסית פשוטה, אבל בכל זאת דורשת הפעלת שרירים מסוימים שאולי אנו משתמשים בכל יום אבל בצורה פחות מודעת, וכאשר כן נשתמש בהם בצורה מודעת חשוב שאלו יהיו גמישים וחזקים די כדי שנוכל להימנע מפציעות ואי נוחות בזמן הביצוע.
לכן חשוב שלפני כל תרגול נשימה נבצע מתיחות יעודיות למספר דקות. תוכלו למצוא מספר מתיחות שיעזרו לכם בלינק הבא:

מתיחות

אופן הביצוע:
שאיפה -
שכבו על הגב ותרפו את כל הגוף.
התחילו בשאיפה איטית מהסרעפת והשתדלו לא לרחיב את החזה או להזיז את הכתפיים אלא להתרכז רק באזור הבטן. בזמן השאיפה הרגישו את הבטן מתרחבת והטבור מתרומם. מלאו את הריאות כמה שתוכלו ללא הרחבת בית החזה. כשתרגישו שהבטן התרחבה לגמרי התחילו להרחיב את בית החזה לצדדים וכלפי מעלה ותנו לאוויר שאתם שואפים להגיע גם לבית החזה. כשתרגישו שבית החזה מלא לגמרי פיתחו מעט את הפה והתחילו לשאוף עוד קצת אוויר תוך כדי שאתם מפעילים את שרירי הצוואר והגרון כלפי מעלה כמו בסיום של פיהוק זה גם יגרום לעצם הבריח והחזה להתרומם. זה ידרוש מכם מקסימום מאמץ בשאיפה ויגרום לחלק העליון בריאות להתמלא ובכך למלא לגמרי את הריאות ולהשלים את השאיפה.

נשיפה -
תהליך הנשיפה הוא בדיוק ההפך מתהליך השאיפה.
התחילו נשיפה ותוך כדי התחילו בהרפיה של עצם הבריח והכתפיים ואפשרו לבית החזה להתכווץ כלפי מטה בתחילה ולאחר מכן פנימה.
אחר-כך התחילו לרוקן את הריאות בעזרת הסרעפת וללא מאמץ יתר נסו לרוקן את הריאות כמה שיותר ע"י הבאת הבטן לכיוון הגב וכיווץ בית החזה תוך כדי נשיפה כמובן.

זה משלים מעגל אחד של נשימה יוגית.

דיעה אישית:
נשימה יוגית מלאה אולי לא מתאימה במלואה לצלילה חופשית מכיוון שמפעילה מספר שרירים שגורמים לאוורור(ונטליציה) אבל לדעתי מתאימה לביצוע בטרום צלילה על החוף כדי לאזן את הגוף ולהביא אותו למצב נפשי וגופני טוב יותר.
אני יכול להעיד על עצמי שבזמן מצבי לחץ הטכניקה עזרה לי מאוד להרגע ולהחזיר לפוקוס. כמו-כן כשהתחלתי לתרגל את הטכניקה הרגשתי בכל סיום שאיפה שאני מתמלא לגמרי בחמצן כמו מי שחיברו אותו לבלון חמצן טהור.
אני מקווה שגם אתם תרגישו כך, בהצלחה Smile

יואב.

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

פורסם: שבת, 21 מרץ, 2009 17:18    נושא ההודעה: קישורים מומלצים

חזרה למעלה

דן זלגלר
מדריך AIDA בכיר
מאמן מדריכים APNEA

הודעהפורסם: שבת, 21 מרץ, 2009 20:20    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

מאמר יפה מאד ומעשיר יואב Cool
עם זאת, ישנן מספר נקודות שברצוני להתייחס אליהן:

יואב כרמון כתב:
נשימה זו עוזרת לספק לגוף כמות חמצן ברמה כזו שתעורר אותנו. (מומלץ במיוחד לעייפים בינינו). כמו-כן תעזור להורדת מתח נפשי ופיזי ותחלופה מלאה של האוויר בריאות. בהקשר לצלילה חופשית, נשימה זו עוזרת לנו להגיע למקסימום כמות האוויר בריאות.

החמצן בו אנו משתמשים במהלך צלילה חופשית, איננו מגיע מהריאות, או ליתר דיוק - הוא איננו מגיע מהאוויר הנאגר בריאות במהלך הנשימה האחרונה לפני הצלילה. למרות זאת, דבריך הינם נכונים, אך אחדד אותם מעט. נשימה סרעפתית מלאה (ואינני מתייחס אליה כאל "נשימה יוגית", אם תסתכל על תינוק רך, תראה שהוא נושם בצורה שתיארת בדיוק - הוא לא למד יוגה אף פעם Wink) מאפשרת לנו לאוורר את נאדיות הריאה בצורה מיטבית ובכך להרוות את הדם ורקמות הגוף בחמצן - שיהיה זמין עבורינו במהלך הצלילה.

יואב כרמון כתב:
נשימה יוגית מלאה אולי לא מתאימה במלואה לצלילה חופשית מכיוון שמפעילה מספר שרירים שגורמים לאוורור(ונטליציה) אבל לדעתי מתאימה לביצוע בטרום צלילה על החוף כדי לאזן את הגוף ולהביא אותו למצב נפשי וגופני טוב יותר.
אני יכול להעיד על עצמי שבזמן מצבי לחץ הטכניקה עזרה לי מאוד להרגע ולהחזיר לפוקוס. כמו-כן כשהתחלתי לתרגל את הטכניקה הרגשתי בכל סיום שאיפה שאני מתמלא לגמרי בחמצן כמו מי שחיברו אותו לבלון חמצן טהור.

נשימה סרעפתית מלאה - מתאימה בהחלט לצלילה חופשית - כל עוד היא מתבצעת ללא מאמץ מיוחד. נשימה בצורה שתיארת עשויה לגרום לאדם להפעיל מאמץ רב על מנת לבצע כל נשימה. ההמלצה שלי הינה ביצוע נשימה שתחילתה "מילוי" הבטן - והמשכה הרחבת בית החזה - ללא מאמץ, כלומר לא להגיע למצב של מתח בכתפיים או באיזורים אחרים במהלך השאיפה - כמה שנכנס בנוחות. במהלך הנשיפה התהליך הפוך, ריקון איזור בית החזה ולאחריו את איזור הבטן. כל זאת, בשמירה על יחס של לפחות 2:1 בין השאיפה לנשיפה, כלומר, פרק הזמן המוקדש לנשיפה הינו לפחות כפול ממשך הזמן שהוקדש לשאיפה - וזאת על מנת למנוע אוורור יתר של הגוף והפחתת רמת הפחמן הדו חמצני בדם - שמהווה את גירוי הנשימה שלנו במהלך צלילה חופשית.

2 הסנט שלי...

דן.

בית הספר לצלילה חופשית ומרכז אימונים

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל בקר באתר המפרסם פרופיל פייסבוק

Alina
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שני, 06 אפר', 2009 16:54    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

תודה לשניכם Smile
רק שעכשיו התחלתי לפהק Smile))
ואני צריכה לרוץ לאימון.

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית פרופיל פייסבוק

nirwei
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שבת, 11 אפר', 2009 2:44    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

תודה לכולם. את הנשימה שתיאר יואב יש המחלקים ל-4, לפי סדר הופעתם: בטן, חזה, "גב" ו-"צוואר" .
כמובן שנשימה מתבצעת בריאות בלבד, אך יתרונות צורת נשימה זו הן היכולת להפעיל שרירים נוספים לסייע בתהליך הנשימה מלבד הסרעפת והשרירים הבין-צלעיים.
צורת נשימה זו (מרובעת) תסייע לצלילה חופשית למיניה, אך תהיה פחות מוצלחת לעצירת נשימה סטטית בגלל השינויים בריכוזי החמצן והפחמן הדו-חמצני בדם

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל

alon
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שישי, 20 נוב', 2009 19:15    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

אני חדש בתחום, אהבתי מאוד את המאמר ובמיוחד את התגובה של המדריך דן זלגלר.
תודה. Cool

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

moter
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: ראשון, 21 מרץ, 2010 11:03    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

בזמנו שהתאמנתי בקונג פו למדתי לבצע את הנשימה הזאת.
טוב לדעת שהיא יכולה לשמש לעוד דבריםSmile

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

סטיקי
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שני, 13 ספט', 2010 1:46    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

אהההלן דן :]
שאלה לי אליך
יואב הסביר שיש 3 שלבים לנשימה "יוגית" מלאה
כשאני מכין את עצמי לפני צלילה אני משתמש ב 2 שלבים
"סרעפתית" ו "בין צלעית"
ובנשימה האחרונה לפני הצלילה אני ממש מתמלא ואני באמת כמו שרשמת עושה מאמץ
או כמו שכתב יואב נשימה "עילית"

האם אני צריך למלא את עצמי ממש כי אני באמת מפעיל מאמץ בנשימה האחרונה ומרגיש את זה,
או שבזמן ההתנשמות אני מתמלא במספיק חמצן ואין צורך גם בנשימה "עילית"

תודה עומרי ג'רבי ;]

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל

דן זלגלר
מדריך AIDA בכיר
מאמן מדריכים APNEA

הודעהפורסם: שני, 13 ספט', 2010 12:08    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

סטיקי כתב:
אהההלן דן :]
שאלה לי אליך
יואב הסביר שיש 3 שלבים לנשימה "יוגית" מלאה
כשאני מכין את עצמי לפני צלילה אני משתמש ב 2 שלבים
"סרעפתית" ו "בין צלעית"
ובנשימה האחרונה לפני הצלילה אני ממש מתמלא ואני באמת כמו שרשמת עושה מאמץ
או כמו שכתב יואב נשימה "עילית"

האם אני צריך למלא את עצמי ממש כי אני באמת מפעיל מאמץ בנשימה האחרונה ומרגיש את זה,
או שבזמן ההתנשמות אני מתמלא במספיק חמצן ואין צורך גם בנשימה "עילית"

תודה עומרי ג'רבי ;]

היי עומרי,

מכיוון שחמצון רקמות ותאי הגוף מתרחש במהלך ההתנשמת - בהכנה (בדקות ההתנשמות שלפני עצירת הנשימה), אין צורך אמיתי "להתפוצץ" בנשימה האחרונה - היא צריכה להיות רגועה, נוחה - ומספקת.

בית הספר לצלילה חופשית ומרכז אימונים

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל בקר באתר המפרסם פרופיל פייסבוק

סטיקי
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שני, 13 ספט', 2010 12:40    נושא ההודעה: מצויין !  הגב עם ציטוט

אחלה :]
תודה דן Very Happy

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל

roman-s
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שני, 13 ספט', 2010 20:05    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

סטיקי, אם אתה בכל זאת רוצה להבין איפה זה נשימה עילית תנסה אחרי שאתה מלא באוויר להכניס את הבטן מעט פנימה (מבלי להוציא אוויר) ולקחת עוד שאיפה לכיוון שמתחת לעצמות הבריח (קלאוויקולות) תראה שנכנס לשם עוד אוויר. אם תרצה להמשיך תשאף גם קצת לכיוון הגב לחלק שמעל השכמות - תתפלא אבל גם לשם נכנס אווויר.
כל זה, כמובן, ממומלץ לבצע ברגוע ולא בצורה אובססיבית.

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

הצג הודעות בנושא זה מלפני:   

פרסם נושא חדש  הגב לנושא
אינדקס הפורומים של APNEA -> מאמרים ומדריכים עמוד 1 מתוך 2 

עבור לעמוד 1, 2  הבא 

התחבר
שם משתמש:    סיסמה:      חבר אותי אוטומטית בכל ביקור         שכחתי את סיסמתי  לחץ כאן להרשמה

קפוץ אל:  
אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע בסקרים בפורום זה
אתה יכול לצרף קבצים להודעותיך בפורום זה
אתה יכול להוריד קבצים בפורום זה

APNEA
[email protected]
קורס צלילה חופשית
ציוד צלילה חופשית

אימון צלילה חופשית  |  ציוד צלילה חופשית  |  צלילה באילת  |  Freediving Fins  |  Monofins  |  Carbon Fins  |  Freediving Course

דיג בצלילה חופשית  |  סנפירים  |  חליפת צלילה  |  מחשב צלילה  |  משחקי צלילה

מבקרים בדף זה: | מפת האתר | אינדקס מילים

COPYRIGHT © 2006 - APNEA

השימוש באתר זה מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש באתר