ברוכים הבאים לפורום לקידום צלילה חופשית בישראל 

לידיעתך, כאורח הנך מוגבל/ת לצפייה בלבד בפורומים השונים.
בכדי לצפות ולהשתתף בדיונים בפורומים עליך להרשם בפורום, תהליך ההרשמה אורך דקות ספורות בלבד והינו ללא תשלום.

שם משתמש:    סיסמה:      חבר אותי אוטומטית בכל ביקור         שכחתי את סיסמתי  לחץ כאן להרשמה

פרסם נושא חדש   הגב לנושא

אינדקס הפורומים של APNEA -> מאמרים ומדריכים

מחבר הודעה

דן זלגלר
מדריך AIDA בכיר
מאמן מדריכים APNEA

דירוג איכות להודעה זו 10.00 (מתוך 10) ע"י 1 מדרגים.

הודעהפורסם: שלישי, 08 אפר', 2008 14:55    נושא ההודעה: מאמר מאמר - עשה זאת בעצמך - איך מתקנים חליפת צלילה חופשית הגב עם ציטוט

השבוע גיליתי שהחליפה שלי מתחילה להראות סימני בלאי ראשונים. כדי לעצור את ההזדקנות של החליפה שלי - וגם שלכם, החלטתי לכתוב את המדריך הבא בנושא תיקון חליפות לצלילה חופשית והאטת תהליך ההתבלות שלהן.

מגיע הרגע בחייה של כל חליפת צלילה חופשית, בו הבלאי מתחיל להשפיע - וחורים מתחילים להופיע. אותם חורים מופיעים בדרך כלל בנקודות החיבור של יריעות הניאופרן בצידה בפנימי של החליפה (או החיצוני - במידה ונדקרתם ממשהו או אם יש לכם חליפה ללא ציפוי ניילון בחוץ).

הזמן שיעבור בין לבישת החליפה בפעם הראשונה ועד להופעת החור הראשון תלויה במגוון של גורמים; איכות החומרים והעבודה של היצרן, סוג החליפה, תדירות ואופן השימוש בה. צולל ממוצע (נניח 4-8 אימוני צלילה\דייג בחודש) יתחיל לגלות סימני בלאי לאחר כ-2 עד 4 שנים (שוב, בהתאם לגורמים שהזכרנו קודם). מי שצולל בתדירות גבוהה יותר יכול בהחלט להתחיל לגלות סימני בלאי גם לאחר שנה - זהו טבען של חליפות הצלילה החופשית ושל הניאופרן הרך והעדין המשמש ליצירתן.

תופעה זו גורמת לשתי בעיות עיקריות, הראשונה, חדירה של מים אל תוך החליפה מהנקודות בהן נמצאים החורים - בדרך כלל מתחת לבתי השחי, הצוואר והטוסיק - ובכלל, בנקודות בהן יריעות הניאופרן מודבקות אחת לשניה - כאשר נראה כי לנקודות בהן יש יותר משתי יריעות המודבקות זו לזו הסבירות להיווצרות חור גבוהה יותר. הבעיה השניה היא שאותם חורים - אם אינם מטופלים בזמן, ימשיכו להתרחב ולהגדיל את מימדי הבעיה הראשונה, וככל שהחור גדול יותר - תיקונו יהפוך לפחות אפקטיבי.

החור שלי הופיע באיזור הצוואר:

ובהגדלה:

עכשיו,
על מנת לתקן חור שכזה, עלינו להצטייד במספר חומרים:
  • אציטון
  • צמר גפן או מטליות (כאלו שאינן משאירות סיבים - נייר לא יתאים)
  • סרט דבק (לא צריך מסקון טייפ או משהו חזק במיוחד - עדיף סרט דבק משרדי פשוט)
  • דבק מסוג "Aquaseal" להדבקת חליפות צלילה

החומרים:

הסיבה שהדבק שלי נמצא בכוס מים היא שמומלץ לאחסן אותו בהקפאה לאחר הפתיחה - על מנת להפשיר אותו אני פשוט מניח את השפורפרת בכוס עם מים חמימים. השפורפרת נראית כך:

וכעת לתהליך התיקון וההדבקה. קודם כל, עלינו לנקות את האיזור בו נמצא החור עם מעט אציטון. לשם כך, הספיגו מעט אציטון במטלית\צמר גפן, ונגבו איתו את האיזור בו נמצא החור. אל תדלגו על השלב הזה! אם לא תנקו את האיזור ביסודיות - ההדבקה פשוט לא תחזיק מעמד. כמו כן, אל תשתמשו ביותר מידי אציטון - הוא פשוט יעכל את הניאופרן.

לאחר שניקיתם את האיזור ביסודיות, הניחו טיפה מהדבק על החור ומישכו את הניאופרן מסביב לחור על מנת לעזור לדבק לחלחל פנימה. לא מומלץ למרוח את הדבר עם הידיים - זיכרו כי זהו דבק העמיד במים - לא תצליחו להסיר אותו מהידיים במשך ימים ארוכים - גם לא עם טרפנטין או אציטון - השתמשו במברג קטן ושטוח או כלי דומה אחר ונגבו אותו באמצעות מטלית נייר לאחר השימוש. Aquaseal איננו רק דבק - זהו חומר למילוי ואיטום חורים בחליפה. דאגו גם שיש כמות גדולה יותר מהדבק על החליפה מאשר הכמות הדרושה למילוי החור בלבד - חשוב שנדביק גם את האיזור מסביב לחור על מנת למנוע קריעה והיווצרות חורים נוספים מסביב לאיזור אותו אנו מתקנים.

כעת, ברצונינו ליצור הדבקה שטוחה ואחידה - ולשם כך נשתמש בסרט הדבק. נניח רצועה מסרט הדבק על המקום בו נמצא הדבק שלנו ונלחץ על האיזור עד שהדבק יתפזר בצורה אחידה מתחת לסרט הדבק. אל תדאגו, לא תהייה בעייה להסיר את סרט הדבק מהדבק כאשר הוא יתאחה.

ממולץ להניח משהוא כבד על האיזור המודבק על מנת לשמור עליו ישר במהלך תהליך ההדבקה. אפשר להשתמש במשקולת קטנה. יש להמתין 8-12 שעות לפחות עד שהדבק יתאחה ולפני הסרת סרט הדבק.

והתוצאה:

וכך זה נראה כאשר מדביקים מהצד החיצוני של החליפה:

חוץ מכם - אף אחד לא ידע שהיה שם פעם חור Wink
וכך תאריכו את ימיה של חליפת הצלילה שלכם ותאיטו את תהליך ההתבלות שלה.

דן.

בית הספר לצלילה חופשית ומרכז אימונים

נערך לאחרונה על-ידי דן זלגלר בתאריך שני, 20 דצמ', 2010 15:37, סך-הכל נערך פעם אחת

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל בקר באתר המפרסם פרופיל פייסבוק

פורסם: שלישי, 08 אפר', 2008 14:55    נושא ההודעה: קישורים מומלצים

חזרה למעלה

ohadh
עוזר מדריך AIDA

עוזר מדריך AIDA

הודעהפורסם: שלישי, 08 אפר', 2008 15:11    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

תודה על המדריך המפורט, מי יתן ולא נזדקק לו לעולם

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל בקר באתר המפרסם פרופיל פייסבוק MSN Messenger

no412
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: רביעי, 08 אוק', 2008 14:30    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

תודה דן

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

SkOin
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: רביעי, 08 אוק', 2008 15:55    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

תודה דנינו! עזרת לי מאוד!

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

הצג הודעות בנושא זה מלפני:   

התחבר
שם משתמש:    סיסמה:      חבר אותי אוטומטית בכל ביקור         שכחתי את סיסמתי  לחץ כאן להרשמה

קפוץ אל:  
אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע בסקרים בפורום זה
אתה יכול לצרף קבצים להודעותיך בפורום זה
אתה יכול להוריד קבצים בפורום זה

APNEA
[email protected]
קורס צלילה חופשית
ציוד צלילה חופשית

אימון צלילה חופשית  |  ציוד צלילה חופשית  |  צלילה באילת  |  Freediving Fins  |  Monofins  |  Carbon Fins  |  Freediving Course

דיג בצלילה חופשית  |  סנפירים  |  חליפת צלילה  |  מחשב צלילה  |  משחקי צלילה

מבקרים בדף זה: | מפת האתר | אינדקס מילים

COPYRIGHT © 2006 - APNEA

השימוש באתר זה מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש באתר