ברוכים הבאים לפורום לקידום צלילה חופשית בישראל 

לידיעתך, כאורח הנך מוגבל/ת לצפייה בלבד בפורומים השונים.
בכדי לצפות ולהשתתף בדיונים בפורומים עליך להרשם בפורום, תהליך ההרשמה אורך דקות ספורות בלבד והינו ללא תשלום.

שם משתמש:    סיסמה:      חבר אותי אוטומטית בכל ביקור         שכחתי את סיסמתי  לחץ כאן להרשמה

פרסם נושא חדש   הגב לנושא

אינדקס הפורומים של APNEA -> מאמרים ומדריכים

מחבר הודעה

דן זלגלר
מדריך AIDA בכיר
מאמן מדריכים APNEA

דירוג איכות להודעה זו 7.00 (מתוך 10) ע"י 3 מדרגים.

הודעהפורסם: רביעי, 28 פבר', 2007 20:42    נושא ההודעה: מאמר מאמר - פסיכולוגיה של הצלילה החופשית הגב עם ציטוט

אוהד33 כתב:
דן ,שלום.

... התייחסת לעניין האמונה וההשפעה שלה על שיפור היכולת.
הייתי שמח אם תוכל להרחיב על השפעת הפסיכולוגיה ועינייני הרוח על צלילה חופשית.

משיחות עם אנשים שעשו קורס צלילה חופשית מתברר שיש שיפור דרמטי בתוצאות תוך זמן קצר ביותר,אפילו תוך יום בלבד.
ברור שאין כאן עיניין פסיולוגי ,כי בשום ענף ספורט לא ניתן לשפר השגים בצורה דרמטית כזאת בפרק זמן כל כך קצר. אני מבין מכך שיכולת צלילה חופשית היא לא עיניין פיסי בכלל ,אלא הכל מצוי בראש. ברור לי גם ששיפור הטכניקה והתנועה בצלילה יכולים לשפר במשהו את היכולות (גם תירגול הטבלאות) אבל אני חושד ששיפור משמעותי יכול לבוא רק דרך הראש.

דן, אשמח מאוד אם תוכל להרחיב קצת בעניין ואפילו לתת כמה טיפים...

תודה, אוהד33

אוהד,

כל צולל חופשי מנוסה יכול לאמר לך כי אלמנט המפתח לשיפור היכולת, האיכות וההנאה בצלילה חופשית הינו רגיעה. אם כך, הסוד לשיפור יכולותיך טמון בך - למד להרגע !

רגיעה מחוץ למים
בכדי להצליח להרגע ולהשאר רגוע בסביבה מימית, עלינו קודם כל ללמוד כיצד להרגע מחוץ למים. ישנן שיטות רבות להרגעת והרפיית הגוף והנפש; יש אנשים שעושים טאי צ'י לפני צלילה, יש כאלו שעושים מדיטציה, אחרים מבצעים תרגילי נשימה, סדרות של סוטרות יוגה ועוד. במאגר המידע שלנו יש פרק המסביר את חשיבותה של נשימה נכונה והשפעתה המרגיעה על הגוף, לימוד נשימה נכונה, לדעתי, הינו הבסיס האמיתי לרגיעה והרפיה, למד לבצע נשימה סרעפתית ותגלה כי סדרה של נשימות סרעפתיות עמוקות ואיטיות תוך ריכוז מלא בתנועת האוויר פנימה והחוצה מהגוף והקשבה לנשימה לפני הכניסה למים עושה פלאים לשחרור לחץ ומתחים יומיומיים ועוזרת לך להיפטר מהמחשבות היומיומיות המתרוצצות ללא הרף בראשך - אשר מהוות גורם מפריע במהלך הצלילה החופשית.

רגיעה במים
רגיעה במים (ובמיוחד במהלך צלילה בעצירת נשימה) הינה עניין שמגיע עם תרגול ונסיון. רוב האנשים שנמצאים בתחילת תהליך התפתחותם כצוללים חופשיים אינם יודעים כלל כיצד להכין את עצמם לצלילה החופשית מבחינה מנטאלית, ולכן נמצאים בלחץ רב במהלכה - התוצאות ברורות, ניצול חלקי בלבד של הפוטנציאל שלהם. ישנם מספר תרגילים אותם ניתן לבצע במים (בליווי בן זוג כמובן) שידועים כתרגילים העוזרים לשפר את הבטחון במים ובשילוב עם תרגילי הרגיעה מחוץ למים, את רמת הרגיעה במים:

תרגילי קנה ומסיכה
תרגילים אילו הינם בסיסיים ביותר, אך אפילו צוללים חופשיים מנוסים עשויים להתקשות לבצע את חלקם, מטרת התרגילים היא שבירת מחסום חוסר הנוחות הנובע משימוש לא נכון או חוסר אמון בציוד הצלילה החופשית הבסיסי.

1. התרגיל הבסיסי ביותר, תוך שכיבה על פני המים כשהמסיכה על הפנים והשנורקל בפה, נשום דרך השנורקל במשך 3-4 דקות רצופות.

2. כשהמסיכה על פניך, הכנס מעט מים אל תוך השנורקל, נשום דרך השנורקל מבלי לרוקן את המים במשך כ 3-4 דקות, בסיום התרגיל, בצע ריקון של השנורקל (בנשיפה).

3. כשהמסיכה על פניך, מלא את השנורקל ביותר מים מבתרגיל הקודם ונשום 5 נשימות דרכו לפני ביצוע ריקון של השנורקל (בנשיפה), חזור על התרגיל מספר פעמים.

4. הורד את המסיכה ושכב על פני המים כשהשנורקל בפיך, שאף אוויר דרך השנורקל ונשוף אותו אל תוך המים דרך האף, המשך לנשום כך כשפניך בתוך המים במשך 3-4 דקות. (תרגיל זה יעיל במיוחד להקניית תחושת נוחות במים).

5. בגובה עמידה בבריכה או בים, כשהמסיכה על פניך, הכן את עצמך לעצירת נשימה (נשימות סרעפתיות עמוקות וארוכות, כשמשך הנשיפה כפול או יותר ממשך השאיפה), בקש מבן זוגך להחזיקך מתחת לפני המים בסימן ממך כי הנך מוכן, כשהנך מתחת למים, אפשר למים לזרום אל תוך המסיכה (על ידי הרחקתה מהפנים), בצע ריקון של המסיכה (לחץ על חלקה העליון של מסגרת המסיכה בעזרת שתי אצבעות, הבט כלפי מעלה ונשוף אוויר מאפך אל תוך המסיכה). חזור על התרגיל מספר פעמים.

6. הכן את עצמך לעצירת נשימה, כמו בתרגיל 5, ובצע עצירת נשימה סטאטית כשבן זוגך מחזיק אותך על פני המים, בפעמיים הראשונות בקש מבן זוגך שיסמן לך כשהגעת ל 1.30 דקות - הפסק את עצירת הנשימה בנקודה זו, בפעם השלישית הרשה לעצמך להלחם בהתכווצויות לכשיגיעו ונסה להגיע ליכולתך המירבית.

גורמים נוספים המשפיעים על רמת הרגיעה במים הם:

1. הבנה של התהליכים המתרחשים בגופינו במהלך צלילה בעצירת נשימה, וזיהויים בזמן אמת, לכן חשוב להבין את הפיזיולוגיה (לפחות ברמה הבסיסית) של הצלילה החופשית והבנה לעומק של כללי הבטיחות לסוגיהם (שוב מדובר בעיקר בידע פיזיולוגי).

2. צלילה עם בן זוג, המצאות אדם נוסף במים מקדמת בטיחות ואת תחושת הבטחון של שני בני הזוג.

3. הכרה של סוגי התאונות האפשריים במים ודרכי ההתמודדות איתן.

התפתחות
לאחר שרכשנו את הידע ה"מוצק" יש מקום להתפתחות מנטאלית אישית אמיתית.

בראש ובראשונה, עלינו להאמין כי הננו מסוגלים להגיע להישגים אליהם ברצוננו להגיע.

ללא הבנה זו, וללא אמונה אמיתית וכנה כי המטרות אליהן אנו מכוונים הינן ריאליות, התקדמות פשוט אינה אפשרית. ההגעה להבנה אמיתית ויישום של המשפט הנ"ל דורשת עבודה עצמית רבה. הצבת מטרות הרחוקות מאד מיכולתינו הנוכחית עשויה גם כן להכשיל אותנו.

עלינו ללמוד להקשיב לגופינו, ולדעת מתי אנו מתקרבים לגבול יכולתינו האמיתי (כלומר לא זה הנובע מפחד או חוסר בטחון, אלא ממגבלה פיזית אמיתית) הנוכחי במים. לכשגילינו את הגבול, עלינו לשים לנו למטרה למתוח אותו רק מעט, וכך בצעדים קטנטנים ולאורך תקופה למתוח אותו עוד ועוד (שימו לב, הגעה למצב של כאב במהלך מתיחת הגבולות אינה באה בחשבון ! על התהליך להתבצע לאט ובניחותא).

מספר טיפים לשיפור זמני תחתית ועומקים:

לפני הכניסה למים, לאחר ביצוע תרגילי הנשימה, הכינו את עצמכם לעצירת נשימה, עצרו את נשימתכם, עיצמו את עיניכם ודמיינו שאתם מבצעים את הצלילה לעומק ו/או לזמן הרצוי, שימו לב לכל פרט קטן במהלך הצלילה הדמיונית, אפשר לחזור על התהליך מספר פעמים ולאחר מכן לנסות לשחזר אותו במים.

כשהמטרה היא שיפור זמן תחתית, נסו להגיע לעומק הרצוי ואז להתרכז במשהו אחד בסביבה הקרובה, אלמוג, סלע, סרטן קטן וכו. רכזו את כל תשומת ליבכם בדבר, בחנו אותו, ראו את השפעת הזרם עליו, את פגיעת קרני השמש בו, את הדרך בה הדבר זז וכו.

דרך נוספת לשפר זמן תחתית היא להגיע לעומק הרצוי ולתת לדמיון שלכם לקחת אתכם למקום אחר, מקום שנעים לכם בו, אני לדוגמא, במיוחד במהלך עצירת נשימה סטאטית, מדמיין את הסיפור על ג'ק והאפונים, אני מדמיין שאני מטפס על הגזע האין סופי הזה ובכל פעם שאני מגיע לענף חדש על הגזע, המוח של מפתיע אותי בחוויה אחרת, פעם מחכה לי על הגזע דוד המלך ומנגן לי על הנבל שלו, בפעם אחרת אני פוגש יצורים בלתי מזוהים ומנהל איתם שיחה ועוד ועוד ככל העולה על הדמיון.

כשהמטרה היא עומק, נסו לעצום את עיניכם ברגע שאתם מגיעים לשלב הציפה השלילית, פתחו אותן רק כשתרגישו כי הנכם קרובים לחוסר נוחות פיזית, הרבה אנשים מגלים כך שהם העמיקו מטרים רבים מעבר לעומק המירבי שלהם עד אותה הצלילה.

המנעו מלהביט למטה במהלך הירידה, התרכזו בגווני הכחול השונים במים שמולכם אם אינכם רוצים לעצום את עיניכם.

המנעו ממחשבה על אוויר, זמן, צרותיכם היום יומיות וממחשבות בכלל אם עולה בידכם - האמינו כי אתם מסוגלים לבצע את הצלילה.

אל תתביישו לשאול שאלות, גם אם הן נראות לכם סתמיות, תמיד זכרו כי ביכולתכם לרכוש ידע מכל אחד, בכל רמה.

חייכו מתחת למים, הראו את אהבתכם לים והרגישו את אהבתו אליכם.

אל תפחדו.

דן.

בית הספר לצלילה חופשית ומרכז אימונים

נערך לאחרונה על-ידי דן זלגלר בתאריך חמישי, 26 אפר', 2012 8:53, סך-הכל נערך 5 פעמים

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל בקר באתר המפרסם פרופיל פייסבוק

פורסם: רביעי, 28 פבר', 2007 20:42    נושא ההודעה: קישורים מומלצים

חזרה למעלה

אמבוש
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: חמישי, 01 מרץ, 2007 16:31    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

Shocked אתה לא מפסיק להפתיע.

כל הכבוד, אף פעם לא חשבתי לנסות את התרגילים האלו.

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

עודד בר
תומך בקהילה

תומך בקהילה

הודעהפורסם: חמישי, 01 מרץ, 2007 17:08    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

אחלה מידע
חיוני ביותר כל הכבוד

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל

אוהד33
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: חמישי, 01 מרץ, 2007 20:21    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

דן,

תודה על ההתיחסות והמאמר המצויין.

עכשיו נותר רק לאמץ את הדברים ,להתאמן ולהשתפר.

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

עודד בר
תומך בקהילה

תומך בקהילה

הודעהפורסם: שבת, 03 מרץ, 2007 13:16    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

אוהד33 כתב:
דן,

הבעיה שהרק הזה
זה חתיכת רק

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל

אמבוש
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שבת, 03 מרץ, 2007 20:39    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

עודד בר כתב:
אוהד33 כתב:
דן,

הבעיה שהרק הזה
זה חתיכת רק

אבל ה"רק" הזה יעשה אותנו דולפינים בעזרת השם Embarassed

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

Majstor
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שישי, 07 ספט', 2007 2:44    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

אחד המאמרים היותר יפים,מרתקים , מעניינים ומחכימים שקראתי..

אלוף אתה דן!

דרך אגב את הסיפור עם הג'ק והאפונים סיפרת לנו בקורס שאתה עושה את זה
חשבתי שצחקת.. Cool

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

BlueDiver
חבר בקהילה - רופא מוסמך

חבר בקהילה - רופא מוסמך

הודעהפורסם: רביעי, 19 ספט', 2007 23:32    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

נהניתי מאוד לקרוא... תודה על ההשקעה

עכשיו רק נותר ליישם Shocked

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית MSN Messenger

חצ
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: ראשון, 06 אפר', 2008 23:44    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

מאלף!תודה.חצ

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל

oron
חבר בקהילה

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שבת, 25 אוק', 2008 15:31    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

"והרגישו את אהבתו אליכם" ----אהבתי

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

הצג הודעות בנושא זה מלפני:   

פרסם נושא חדש  הגב לנושא
אינדקס הפורומים של APNEA -> מאמרים ומדריכים עמוד 1 מתוך 2 

עבור לעמוד 1, 2  הבא 

התחבר
שם משתמש:    סיסמה:      חבר אותי אוטומטית בכל ביקור         שכחתי את סיסמתי  לחץ כאן להרשמה

קפוץ אל:  
אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע בסקרים בפורום זה
אתה יכול לצרף קבצים להודעותיך בפורום זה
אתה יכול להוריד קבצים בפורום זה

APNEA
[email protected]
קורס צלילה חופשית
ציוד צלילה חופשית

אימון צלילה חופשית  |  ציוד צלילה חופשית  |  צלילה באילת  |  Freediving Fins  |  Monofins  |  Carbon Fins  |  Freediving Course

דיג בצלילה חופשית  |  סנפירים  |  חליפת צלילה  |  מחשב צלילה  |  משחקי צלילה

מבקרים בדף זה: | מפת האתר | אינדקס מילים

COPYRIGHT © 2006 - APNEA

השימוש באתר זה מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש באתר