ברוכים הבאים לפורום לקידום צלילה חופשית בישראל 

לידיעתך, כאורח הנך מוגבל/ת לצפייה בלבד בפורומים השונים.
בכדי לצפות ולהשתתף בדיונים בפורומים עליך להרשם בפורום, תהליך ההרשמה אורך דקות ספורות בלבד והינו ללא תשלום.

שם משתמש:    סיסמה:      חבר אותי אוטומטית בכל ביקור         שכחתי את סיסמתי  לחץ כאן להרשמה

פרסם נושא חדש   הגב לנושא

אינדקס הפורומים של APNEA -> מאמרים ומדריכים

מחבר הודעה

דן זלגלר
מדריך AIDA בכיר
מאמן מדריכים APNEAמנותק

הצטרף: 25 דצמ' 2006
הודעות: 1631
מיקום: אילת, ישראל.

דירוג איכות להודעה זו 10.00 (מתוך 10) ע"י 2 מדרגים.

הודעהפורסם: שני, 09 מרץ, 2009 12:44    נושא ההודעה: מאמר מאמר - איך בוחרים סנפירים לצלילה חופשית הגב עם ציטוט

בעקבות פניות חוזרות ונשנות לגבי בחירת הסנפירים המתאימים לכל צולל, וריבוי חצאי האמיתות והטעויות הנפוצות בעניין, החלטתי להרחיב בנושא במאמר שמוקדש כל כולו להתאמת הסנפירים הנכונים ביותר עבורינו.

"מה הקטע עם האורך?"

אז קודם כל, המאפיין הבולט ביותר בסנפירי צלילה חופשית הוא האורך שלהם. הרבה אנשים נוטים לחשוב שסנפירי צלילה חופשית ארוכים על מנת להניע אותנו יותר מהר מתחת לפני המים - זה אולי נכון, הם מניעים אותנו די מהר מתחת לפני המים, אבל זו לא הסיבה שהם ארוכים.

הסיבה שסנפירי צלילה חופשית הינם מוארכים הינה מבנה להב הסנפירים. להב של סנפיר צלילה חופשית הינה מדורגת, כלומר היא עבה יותר באיזורים מסויימים (בדרך כלל בבסיס הלהב) ודקה יותר באיזורים אחרים (בדרך כלל בקצה הלהב). מבנה מדורג שכזה, יוצר מנוף המגביר את יעילות ההנעה של הצולל מתחת לפני המים. היחס בין האנרגיה המושקעת לבין התנע שמתקבל כתוצאה מהשקעת האנרגיה הולך וגדל. לדוגמא: עם סנפיר רגיל תיאלצו להשקיע X אנרגיה על מנת לקבל Y תנועה במים. עם סנפיר צלילה חופשית תאלצו להשקיעה 3X אנרגיה (הסנפיר ארוך יותר ודוחף יותר מים בכל תנועה) אך תקבלו בחזרה 5Y תנועה (תודות למבנה הלהב המדורג). התוצאה: פחות אנרגיה תמורת יותר תנועה.

ניתן לחלק את סנפירי הצלילה החופשית לשלושה סוגים עיקריים:

סנפירי פולימר (פלסטיק) - אלו הסנפירים הנפוצים ביותר שתמצאו ברוב החנויות, טווח המחירים נע בין 450-700 ש"ח, תלוי ביצרן ואצל מי אתם קונים.יתרונות: הסנפירים הללו זולים למדי ועושים את העבודה בצורה מספקת. נהדר למי שמתחיל ולא רוצה או לא יכול להשקיע בציוד יקר.

חסרונות: סנפירי פולימר - אינם מדורגים בצורה ליניארית מבסיס הלהב ועד הקצה - אלא באמצעות "צלעות" באורכים ועוביים משתנים לאורך הלהב. דירגו כזה עדיין עושה את העבודה - אך בצורה פחות יעילה מלהב המדורגת באופן ליניארי. בנוסף, פולימר הינו חומר אלסטי שאיננו נטול זיכרון, כלומר, אם תקחו להב פולימר ותכופפו אותה, לאחר פרק זמן מסויים הלהב תקבל את צורת הכיפוף ולא תהיה ישרה יותר. שילוב של דירוג לא מיטבי ותכונות הפולימר מייצרים תנאים נוחים לניצול לא מיטבי של האנרגיה שאנו מעבירים מגופינו אל להב הסנפיר.


סנפירים היברידיים (פיברגלאס וסיבי פחם) - אלו סנפירים שנכנסו לשוק בשנים האחרונות, הם עמידים במיוחד עקב תכונות החומרים מהם הם בנויים ובדרך כלל משווקים לדייג. טווח המחירים נע בין 800-1500 ש"ח, תלוי ביצרן ואצל מי אתם קונים.יתרונות: הסנפירים מדורגים בצורה ליניארית ומאפשרים ניצול יעיל יותר של האנרגיה המגיעה מגופו של הצולל אל להבי הסנפיר מאשר בסנפירי פולימר. שילוב סיבי הזכוכית עם סיבי הפחם יוצר חומר היברידי עמיד במיוחד לשריטות וחבטות במים. החומר ההיברידי מגיב בצורה טובה יותר לכיפוף במים מאשר פולימר והינו נטול זיכרון לחלוטין - כלומר להב הסנפיר לא תקבל "בטן" עקב כיפופים מרובים כמו סנפירי הפלאסטיק.

חסרונות: המחיר, אבל זו השקעה ששווה לעשות אם אתם יודעים שאתם רוצים סנפיר יעיל ונוח יותר מסנפירי הפולימר מבלי להתפשר על עמידות הלהב.


סנפירי קרבון (סיבי פחם) - ה"רולס רויס" של סנפירי הצלילה החופשית. להבי הסנפירים הללו עשויות מסיבי פחם, חומר שמקורו בתעשיה האווירית. טווח המחירים נע בין 2000 ש"ח והשמיים.
יתרונות: הסנפירים מדורגים בצורה ליניארית ומאפשרים ניצול יעיל ביותר של האנרגיה המגיעה מגופו של הצולל אל להבי הסנפיר. סיבי הפחם מגיבים נהדר לכיפוף במים ומפחיתים בצורה משמעותית את כמות האנרגיה הנדרשת על מנת להניע את הסנפירים במים, מבלי לפגוע בתנע המתקבל כתוצאה מכל תנועה. מבחני מעבדה הראו שיפור של עד 40% בניצול האנרגיה המגיעה מגוף הצולל אל הלהב מול סנפירי פולימר. סיבי פחם הינם נטולי זיכרון לחלוטין - כלומר להב הסנפיר לא תקבל "בטן" עקב כיפופים מרובים כמו סנפירי הפלאסטיק.

חסרונות: סנפירים בעלי להבי קרבון הינם עדינים ופגיעים יותר מסנפירי פולימר וסנפירים היברידיים, ולכן הינם מומלצים לשימוש על ידי צוללי דייג בעלי ניסיון או בצלילה ספורטיבית או למטרות דייג במים פתוחים - הרחק מאיזורים סלעיים שיכולים להזיק ללהבי הסנפיר. וכמובן - המחיר, אבל זו השקעה ששווה לעשות אם אתם רוצים לחוות צלילה חופשית בצורה שעוד לא הכרתם.


"סנפיר יקר לא עושה צולל חופשי טוב"
בניגוד לדעה הרווחת, השקעת כספכם בסנפיר היקר ביותר - לא תהפוך אתכם לצוללים חופשיים טובים יותר. ישנה משמעות גדולה בהרבה לטיב הטכניקה בה משתמש הצולל במהלך הצלילה החופשית מאשר לסנפיר שנמצא בקצה הרגליים שלו. זה לא אומר שאין הבדלים בפועל בין סוגי הסנפירים השונים במים - אלא שההבדלים הללו לא קיימים או אינם מורגשים כלל כשאין לצולל החופשי טכניקת הנעה נכונה.

"אי אפשר לטלף עם הסנפירים האלו"
אין צורך לחפש סנפירי צלילה חופשית שגם נוח לטלף איתם על פני המים - סנפירי צלילה חופשית בנויים ליעילות מירבית מתחת לפני המים - ולא על פניהם. במקום לחפש סנפיר צלילה חופשית שקל לטלף איתו - השקיעו את מאמציכם בשחיה על הצד או על הגב עם סנפירי הצלילה החופשית, זה אימון טוב לרגליים וכך תדאגו שרגליכם והסנפירים שעליהן נמצאים תמיד מתחת לפני המים. פתרון נוסף לטילוף ארוך הינו רכישה של סנפירי שחייה קצרים רגילים (בעלות של כ-100 ש"ח), השתמשו בסנפירי השחייה על מנת לטלף לנקודה בה הנכם מעוניינים לצלול כשסנפירי הצלילה החופשית שלכם מחוברים למצוף שלכם, לכשהגעתם לנקודה - החליפו בין הסנפירים - ופתרתם את בעיית הטילוף המאמץ.

"לעומק גדול יותר צריך סנפיר קשיח יותר"
סנפירי צלילה חופשית מגיעים במספר רמות קשיחות. צוללים חופשיים רבים חושבים שהם זקוקים לסנפיר קשיח יותר - אם הם צוללים עמוק יותר וסנפיר רך יותר במידה והם צוללים לעומקים רדודים ביותר - זו טעות מאד נפוצה - שחשוב לשרש. באופן אישי, אני צולל עם סנפירים שהינם הרכים ביותר מסוגם - ומגיע איתם בנוחות לעומקים של 50-60 מטרים... הכצעקתה? ובכן, הקשיחות הנכונה נקבעת על ידי מבנו גופו של הצולל ולא על פי העומק אליו הוא מתכנן לצלול. צולל בעל מבנה גוף גבוה, רזה ו\או מוארך, אשר הינו בעל שרירים מוארכים ברגליו, מייצר אימפולסים חלשים יחסית בכל תנועה של פלג גופו התחתון וזקוק לסנפיר רך על מנת לרתום ולנצל את האנרגיה הזו. לעומת זאת, צולל בעל מבנה גוף מוצק, מאסיבי ו\או נמוך, אשר הינו בעל שרירים קצרים ומעובים, מיצר אימפולסים חזקים יותר בכל תנועה של פלג גופו התחתון ולכן זקוק לסנפיר קשיח על מנת לרתום ולנצל את האנרגיה העוברת אל הלהב מגופו.

מניסיוני האישי, רוב האנשים - יכולים להסתפק בסנפירים רכים או בקשיחות ביניים, הכרתי מעט מאד אנשים שהיו זקוקים לסנפיר קשיח.

"הסנפיר שלי הוא הכי טוב!"
אל תסתמכו יותר מידי על דברים שאתם שומעים מאנשים אחרים בנוגע לסנפירים. הסנפירים החביבים עליי נחשבים לגרועים ביותר בעיני צוללים אחרים ולהפך, סנפירים שהינם ממש עילוי בעיני אחרים הינם פחותים בטיבם בעיניי. אין דרך לדעת איזה סנפיר יעבוד הכי טוב עבורכם, במידה וזה הסנפיר הראשון שאתם קונים, השתדלו לנסות כמה שיותר סנפירים - בהלוואה מחברים - לפני שתקנו סנפיר עבורכם, תנו לשיקול להיות כלכלי - ואסטטי, מכיוון שמעבר לכך, אתם קונים חתול בשק. לכל צולל חופשי מנוסה, יש ארון מלא בסנפירים שהוא כבר לא משתמש בהם - ככה זה - אם אין לכם את האפשרות לנסות לפני שאתם קונים Rolling Eyes

אני מקווה שזה שופך קצת אור על כל נושא התאמת הסנפירים הלוטה בערפל.דן.


_________________

בית הספר לצלילה חופשית ומרכז אימונים


נערך לאחרונה על-ידי דן זלגלר בתאריך שני, 07 מאי, 2012 14:32, סך-הכל נערך 4 פעמים

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל בקר באתר המפרסם פרופיל פייסבוק


פורסם: שני, 09 מרץ, 2009 12:44    נושא ההודעה: קישורים מומלציםחזרה למעלה

שנהב
תומך בקהילה


מנותק

הצטרף: 27 מאי 2008
הודעות: 266

תומך בקהילה

הודעהפורסם: שני, 09 מרץ, 2009 21:49    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

שופך לגמרי, תודה דן מאמר רציני ומושקע.


_________________
להיות מים


נערך לאחרונה על-ידי שנהב בתאריך שבת, 14 מרץ, 2009 21:22, סך-הכל נערך פעם אחת

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל

ALPOOT
חבר בקהילה


מנותק

הצטרף: 18 ינו' 2009
הודעות: 6

חבר בקהילה

הודעהפורסם: רביעי, 11 מרץ, 2009 1:13    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

תודה מאמר מושקע , שנותן תמונה ברורה


חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

יוסף חלבי
חבר בקהילה


מנותק

הצטרף: 10 אוק' 2008
הודעות: 7

חבר בקהילה

הודעהפורסם: ראשון, 15 מרץ, 2009 16:31    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

תודה מאמר מעניין


חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

אריאל לרמן
חבר בקהילה


מנותק

הצטרף: 01 פבר' 2007
הודעות: 80
מיקום: כפר האורנים
חבר בקהילה

הודעהפורסם: ראשון, 15 מרץ, 2009 21:42    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

אחלה מאמר,

עשה קצת דבר בראש.


חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית בקר באתר המפרסם

tnt424
חבר בקהילה


מנותק

הצטרף: 30 ספט' 2008
הודעות: 1

חבר בקהילה

הודעהפורסם: רביעי, 18 מרץ, 2009 15:48    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

כמו תמיד דן תודה...


חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

דדוש
חבר בקהילה


מנותק

הצטרף: 14 אוג' 2007
הודעות: 7

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שבת, 28 מרץ, 2009 16:24    נושא ההודעה: מצויין !  הגב עם ציטוט

מאמר מושקע
תודה ותמשיך להעשיר את הידע שלנו. :happyjנערך לאחרונה על-ידי דדוש בתאריך שישי, 19 מרץ, 2010 15:29, סך-הכל נערך פעם אחת

חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

arielshp
חבר בקהילה


מנותק

הצטרף: 14 ספט' 2009
הודעות: 5

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שלישי, 15 ספט', 2009 9:14    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

מעולה.


חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית שלח דואל MSN Messenger

עידן_שוקר
חבר בקהילה


מנותק

הצטרף: 14 ינו' 2010
הודעות: 9

חבר בקהילה

הודעהפורסם: שישי, 15 ינו', 2010 18:43    נושא ההודעה: ללא סימלון  הגב עם ציטוט

חשבתי שרק בשיעורים אתה משקיע בהסברים
ישר כוח דן!!


חזרה למעלה

שלח הודעה פרטית

הצג הודעות בנושא זה מלפני:   


התחבר
שם משתמש:    סיסמה:      חבר אותי אוטומטית בכל ביקור         שכחתי את סיסמתי  לחץ כאן להרשמה


קפוץ אל:  
אתה לא יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע בסקרים בפורום זה
אתה יכול לצרף קבצים להודעותיך בפורום זה
אתה יכול להוריד קבצים בפורום זה

APNEA
[email protected]
קורס צלילה חופשית
ציוד צלילה חופשית

  אימון צלילה חופשית  |  ציוד צלילה חופשית  |  צלילה באילת  |  Freediving Fins  |  Monofins  |  Carbon Fins  |  Freediving Course

  דיג בצלילה חופשית  |  סנפירים  |  חליפת צלילה  |  מחשב צלילה  |  משחקי צלילה

מבקרים בדף זה: | מפת האתר | אינדקס מילים

COPYRIGHT © 2006 - APNEA

השימוש באתר זה מהווה הסכמה לתנאי תקנון השימוש באתר